Biz Tech web portal powered by vidi logo2

Europska unija potpuno krivo tumači "big data" industriju Istaknuto

Ilustracija Ilustracija

EU je prošlih nekoliko mjeseci zaoštrila odnose s američkim tehnološkim kompanijama baziranima u Americi. Tužba protiv Googlea za navodni monopol na europskom tržištu je u procesu, u Velikoj Britaniji je donijet poseban zakon za plaćanje poreza u svakoj državi EU posebno itd. Naime, europski se čelnici brinu da velike IT kompanije zbog svoje raširenosti mogu skupiti više podataka korisnika te da time nepravedno oduzimaju prednost (manjim) europskim kompanijama. Uz to, boje se da će zbog svoje veličine i prednosti nad podacima koje sakupljaju biti sve manje obazrivi prema privatnosti svojih korisnika.  

Podaci nisu ograničeni resurs i to što ih koristi jedna kompanija, bez obzira koliko velika ona bila, ne ograničava drugu da razvije svoje alate za prikupljanje podataka. Nadalje, jedna kompanija ne može monopolizirati podatke korisnika jer oni svojevoljno odaberu hoće li njihovi podaci biti dostupni toj kompaniji. Nema sumnje da Facebook ima golemu količinu korisničkih podataka, ali s druge strane, isto to imaju i mnoge druge društvene mreže, servisi za upoznavanje, osiguravajuće kuće, sveučilišta, shopping centri...

Iako neke kompanije imaju prednost nad količinom podataka koju posjeduju, one ne krše pravila tržišnog natjecanja samo zato što ulažu u sustave koji im pomažu u prikupljanju podataka, što je pravo svake kompanije i što svaka može i napraviti ukoliko to želi. Mnoge se manje kompanije uspješno natječu s velikima samo zato jer su uložile trud i novac u "big data" sustave pomoću kojih su prikupili željene količine podataka.

Na kraju, nema razloga da će velike kompanije zbog količine podataka koje posjeduju olako mijenjati svoje postavke privatnosti te da će se ponašati neodgovornije prema korisnicima usporedno s rastom na tržištu. Sve kompanije riskiraju ogroman udarac svojem ugledu ako iznevjere povjerenje svojih korisnika. Također, što je kompanija veća, to je više pod povećalom privatne i poslovne javnosti i medija, što je vidljiv.

Portal Computer World zato smatra da su EU zakonodavci u krivu, te da krivo tumače "big data" misleći da će oni značajno utjecati na nepravedno tržišno natjecanje. Naime, ovakvim i budućim restrikcijama nad velikim kompanijama b bilo napravljeno više štete nego koristi europskim kompanijama te bi ograničili sve beneficije koje njihovi korisnici imaju.

na vrh članka

Više...

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next