Biz Tech web portal powered by vidi logo2

Agile Adria okupila 170 sudionika iz 16 zemalja Istaknuto

Predavanje Mary Poppendieck, izvor: Agile Adria Predavanje Mary Poppendieck, izvor: Agile Adria

Upravo završena Agile konferencija u Tuheljskim toplicama, a prema riječima organizatora najveća u Jugoistočnoj Europi, iznenadila je velikim odazivom s više od 170 sudionika iz čak 16 zemalja. Dobra priča, dosta dobra organizacija i velik broj sudionika sigurno je doprinijelo odličnoj atmosferi i motivirala da sudionici dođu čak iz Australije. Dojam je da se većina ljudi poznaje jer su iz istih krugova pa vjerojatno rade na istim i sličnim projektima, no to nije umanjilo njihov interes za sadržajem konferencije koja se održala od 13. do 15 travnja, u kojoj su neki i sami sudjelovali kreiranjem zanimljivih radionica. 

Agile kao takav je u biti relativno nova stvar, promoviran 2001 nakon kolapsa dot com „ekonomije“ i zapravo je interesantno da je u relativno kratkom roku stekao respektabilni status i da je uspostavljen potpuni eko sustav oko paradigme Agile-a. Metode, škole, tečajevi, konferencije, stručnjaci, knjige, istraživanja.

Najpoznatija i najraširenija metoda je Scrum. Navodno 75% Agile-a je zapravo Scrum, tako da se ta dva pojma i brkaju i poistovjećuju. Iako zanimljivo to bi moglo biti loše, jer bi Scrum mogao naštetiti Agile ideji zbog siline nedostataka i nedorečenosti s jedne strane, a s druge strane je fokusiran samo na software development dok Agile ima potencijalno daleko širu primjenu. Iako ga njegovi tvorci nazivaju frameworkom, Scrum je zapravo jedna od metoda kojom se provodi Agile, a svoju strukturu (ili bolje reći filozofiju) temelji na ragbiju. Glavni element je "Sprint"! Scrum je svoju popularnost stekao vjerojatno iz razloga što ga je jednostavno razumjeti, ali ga je u isto vrijeme teško savladati i potrebno je veliko iskustvo kako bi ga se uspješno koristilo. Scrum preporučamo svakome tko se bavi aktivnim project managementom u razvoju softvera.

Priručnik „The Scrum Guide“ može se naći na internetu: http://www.scrumguides.org/docs/scrumguide/v1/scrum-guide-us.pdf

Sva su predavanja i radionice bila zanimljiva i zaista je bilo teško odabrati na čemu sudjelovati. S druge strane, zahvaljujući dobrom odabiru predavača, nije se moglo puno pogriješiti. Predavači ne samo da su imali sjajne nastupe koji su redovito završavali oduševljenim pljeskom, nego su zaista imali što za reći temeljeno na širokom poslovnom i životnom iskustvu. Mary Poppendieck, Tom Gilb, Stephen Parry – kuma, djed i stric Agile-a unatoč svom velikom životnom i profesionalnom iskustvu djeluju kao zanesena djeca i s puno energije izlažu svoje ideje i uvjerenja. Mlađa ekipa, iako s ne toliko životnog, ali svakako s respektabilnim poslovnim iskustvom i velikom energijom, istražuju nova područja i s velikim zadovoljstvom sudjeluju u razmjeni znanja i raspravi. Angel Medinilla, Vasco Duarte, Joshua Arnold - Španjolac, Njemački Portugalac i Londonski Novozelanđanin - dobro poznati i priznati u Agile svijetu, ali i domaći predavači poput Miroslava Oračića te Korado Korlević održali su izuzetna predavanja i pružili zanimljive poglede. Miroslav Oračić je iznio vrlo zanimljivo iskustvo korištenja Agile principa koje primjenjuje kao voditelj restrukturiranja Hrvatskih Pošta.

Odličan feature za one koji nisu bili na konferenciji je namjera da organizator snimi predavanja iz glavne dvorane pa ćete i sami moći pogledati zanimljiva izlaganja preko ponuđenih linkova na njihovim stranicama i svakako preporučamo da ih pogledate kad budu dostupni.

Popis svih sudionika i njihovi profili kao i teme o kojima su govorili dostupan je na Internetskoj stranici konferencije www.agileadria.com.

na vrh članka

Više...

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next